Obozy koncentracyjne w Europie

Moi drodzy czytelnicy! Dziś kolejna dawka informacji na temat mrocznego rozdziału w historii, jakim są obozy koncentracyjne. Mimo, iż obozy zagłady istniały właśnie w Polsce, czy raczej na terenach Polski okupowanych przez Niemcy, również w innych krajach powstawały obozy koncentracyjne.

Służyły one raczej przetrzymywaniu ludności, co nie znaczy że nie zabijano tam więźniów. Również byli torturowani, zamęczani, pozostawieni na zagłodzenie i wychłodzenie. Nazewnictwo różni się może jedynie skalą tego procederu oraz zamierzeniem. W Obozach Zagłady na terenach Polski celem było natychmiastowe uśmiercanie przywożonych tam ludzi.

Obozy koncentracyjne w Europie.
Mapa podglądowa z naniesionymi na nią miejscami, w których znajdowały się obozy koncentracyjne.

Te, które okryły się niesławą gdyż ginęły w nich setki tysięcy ludzi dostały miano Zagłady.  zaczęto w obozach budować komory gazowe.Zaczęto budować w nich  komory gazowe. Cel był jeden: eksterminacja.

Obozy koncentracyjne o których słuch zaginął

Najsławniejszy obóz- Auschwitz- Birkenau jest tłumnie odwiedzany przez turystów przez cały rok. Powstało o nim wiele filmów. Jednak wiele miejsc, w których rozegrały się tragedie pozostają anonimowe.  Mimo, iż w Oświęcimiu zmarło najwięcej ofiar, nie znaczy to, że warunki życia były tam łatwiejsze. Z zeznań światków, którzy mieli do czynienia z dwoma obozami wynikało, że mniejsze obozy często były znacznie bardziej okrutne. Warto wspomnieć przykładowo o Holandii, z której deportowano do obozów zagłady 107 tys. Żydów. Istniały obozy- Westerbork w holenderskiej prowincji Drenthe czy Konzentrationslager Hertogenbosch w lasach koło miejscowości Vught.

Obozy Koncentracyjne Mauthausen.
Zespół niemiecko-austriackich nazistowskich obozów koncentracyjnych w Mauthausen.

Kolejnym przykładem może być Konzentrationslager Mauthausen-Gusen– austriackie obozy koncentracyjne w Mauthausen. Ówcześnie były to pierwsze obozy utworzone poza granicami III Rzeszy. W ramach tak zwanego Intelligenzaktion zginąć tam miała znaczna część polskiej inteligencji. Początkowo trafiali tam ,,anty-systemowi” ludzie. Więzieni byli tam głównie Polacy i Rosjanie. W 1940 wśród więźniów Gusen przeważali Polacy, którzy stanowili 97% ogółu więźniów, część z nich to powstańcy warszawscy. Warto wspomnieć, iż było to miejsce egzekucji tysięcy hiszpańskich socjalistów, którzy po przegranej wojnie w Hiszpanii uciekli do Francji. Zostali oni wydani przez rząd w ręce Nazistów i zakatowani. Pamiętajmy iż miejsc kaźni było wiele i nie pozwólmy historii zatrzeć się z czasem!