Obozy koncentracyjne w Polsce powstały na terenach okupowanych przez Nazistów. Powstawały małe i duże filie i podobozy. Ludność była tam masowo deportowana. Trafiali tam ludzie walczący z systemem oraz wrogowie Nazizmu. Aby trafić na listę wystarczyło być Polakiem, Żydem, czy Romem. Więźniowie polityczni, powstańcy, księża, homoseksualiści, wyznawcy innych religii a także inteligencja czy osoby bogate zostawały zesłane na powolną śmierć.
Nazizm zwany też hitleryzmem zakładał zagładę ,,gorszych ras”. Promowany rasizm zakładał, iż rasa aryjska- niemiecka jest lepsza niż inne, których należy się pozbyć. Na mocy ustaw norymberskich zabroniono małżeństw między-rasowych, które były zbrodnią gdyż kalały rasę. Za takie przewinienie Obozy koncentracyjne w Polsce również przyjmowały skazańców. Jako rasa wyższa mieli możliwość wybierania ziem, na których chcieli żyć, toteż odbieranie ich podbitym krajom i zsyłanie do więzień nie było niczym nowym.
Obozy koncentracyjne w Polsce
Do największych obozów koncentracyjnych w Polsce zaliczamy:
• Treblinka
• Sztutowo
• Oświęcim – Brzezinka
• Majdanek
Zwróćmy uwagę na każdy z nich, gdyż były to miejsca, gdzie bestialsko mordowano tysiące ludzi. Warto zapamiętać te nazwy, chociaż te największe Obozy koncentracyjne w Polsce. Czy Auschwitz było najgorsze? Konkuruje z nim w tej ponurej konkurencji Treblinka. Strażnicy byli bezwzględni dla więźniów. Pozwalali na ich powolną i okrutną śmierć, nie oszczędzali kobiet ani dzieci. Bez mrugnięcia oka zagazowywali kolejne transporty więźniów. W Treblince wybuchło powstanie, część komór gazowych zniszczono, jednak proporcja więźniów, którzy wtedy zginęli do strażników jest zatrważająca.
Krótko o obozach
Warto wspomnieć również o Obozie Stutthof ( Sztutowo). Obozy koncentracyjne w Polsce były tworzone głownie dla Polaków, których chciano pozbyć się z okupowanych ziem. Miał na celu ,,oczyszczenie” Pomorza z Polaków i Żydów. Gdańsk był strategicznym miejscem na którym Niemcom zależało. Szybko zaczęły się pogromy, masowe aresztowania i zsyłki. Prowadzono Säuberungsaktion- „akcję oczyszczania”. Obóz był rozbudowywany gdyż przewidywano dalsze aresztowania związane ze zbliżającą się eskalacją konfliktu.
Na koniec pozostaje Majdanek. Podobnie jak w każdym obozie zsyłani więźniowie byli wrogami systemu. Służyły do ostatecznego rozwiązania kwestii Żydowskiej. Warto wspomnieć o zaangażowaniu Polskiego Czerwonego Krzyża, wolontariuszy i mieszkańców Lubelszczyzny, którzy ryzykowali własną wolność a nawet życie pomagając więźniom. Mimo iż część przesyłek była rekwirowana, a więźniowie Żydowskiego pochodzenia w ogóle nie mogli otrzymywać pomocy z zewnątrz. Ale dostawali od więźniów- Polaków, którzy dzielili się otrzymywaną żywnością. Nawet, jeżeli pomoc nie była wystarczająca, liczył się fakt, iż ktoś o nich pamiętał. Podarunki i grypsy poprawiały morale. Sprawiały, że ludzie nie poddawali się, czuli że mają po co żyć. To setki cichych, bezimiennych bohaterów o których nie powinniśmy zapominać.